Kemalpaşa OSB Mah. 16. Sk. No:1 35730 Kemalpaşa İzmir
Makine Ve Tasarım Teknolojisi

ALAN HAKKINDA

Makine Teknolojisi alanı; klasik ve bilgisayar kontrollü üretim tezgâhlarında makine imalatı işlemlerini yapma, kalıplama teknikleri, sac metal kalıpları, hacim kalıpları ve iş kalıpları imalatı yapma, iki ve üç boyutlu makine ve mekanizmaları çizimlerini yapma, makinelerin temel bakım ve onarımını yapma, mermer kesme ve işleme tezgâhlarında imalat işlemlerini yapma, endüstriyel döküm ve kalıplama tekniğine uygun üretime yönelik modelleme ve prototiplerini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

İnsanın hayat standartları, teknolojik gelişmelere paralel olarak artmaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan ülkelerde insan hayatının kolaylaştığı gözlenmektedir. Hayatın kolaylaşması da insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını sağlar.

Makine Teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur. Tasarım ve üretim yapan her sektöre hitap eder. Gelişen teknoloji ve üretim teknikleri tasarım ve üretimde makinenin önemini artırmıştır. Getirisi ve katma değeri ile ekonominin lokomotifi durumundadır.

Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman ihtiyacı fazladır. Dolayısıyla iş istihdamı sıkıntısı söz konusu değildir. Alanda çalışanların gelir seviyeleri ülke standartlarına göre iyidir.

Okulumuzda Makine Teknolojisi alanının altında Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı ve Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC) dallarında eğitim verilmektedir.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Meslek lisesinden sonra ““Yükseköğretim Kurumları Sınavında” (YKS) başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerin ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur..

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, makine teknolojisi ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler.

Bu mesleklerdeki elemanlar fabrikalarda, kendi atölyelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Bulundukları işletmelerde çalışanlarla iş birliği ve uyum içerisinde üretim yaparlar. Tasarım bürolarında bilgisayar ortamında, imal edilecek makine ekipmanını iki ve üç boyutlu olarak tasarlarlar. Tasarlanan makine veya sınai tesis ekipmanlarını imalat atölyelerinde CNC tezgâhlarında imal ederler.

Çalışma ortamları; iyi aydınlatılmış, havalandırılması ve yalıtımı iyi yapılmış, kısmen gürültülü, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili tedbirlerin alındığı, bireysel ve ekip çalışmalarının yapıldığı kapalı büro, atölye ve fabrika ortamlarıdır.

Makine Teknolojisi alanında eğitim almış kişiler, kamu veya özel sektöre ait işletmelerde (otomotiv, gemi, uçak, sınai tesisler) çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. CNC mekanik imalat atölyelerinde, kalıp ve prototip yapan imalathanelerde, imalat ve komple resimlerin tasarlanıp çizildiği bürolarda, mekanik bakım atölyelerinde, mermer ve model imalatı yapan işletmelerde iş bulabilirler.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI

Ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

       
  Makine Teknolojisi Öğretim Programları Puan Türü
  ÖNLİSANS Açık Deniz Sondaj Teknolojisi TYT
  Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi TYT
  Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi TYT
  CNC Programlama ve Operatörlüğü TYT
  Dijital Fabrika Teknolojileri TYT
  Doğal Yapı Taşları Teknolojisi TYT
  Döküm TYT
  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı  TYT
  Endüstri Ürünleri Tasarımı TYT
  Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi  TYT
  Endüstriyel Kalıpçılık  TYT
  Gemi Makineleri İşletmeciliği TYT
  Grafik Tasarımı  TYT
  İş Makineleri Operatörlüğü  TYT
  İş Sağlığı ve Güvenliği  TYT
  Kaynak Teknolojisi TYT
  Makine TYT
  Makine Resim ve Konstrüksiyonu TYT
  Mekatronik TYT
  Mermer Teknolojisi  TYT
  Metalurji  TYT
  Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği TYT
  Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri TYT
  Otomotiv Teknolojisi  TYT
  Raylı Sistemler Makine Teknolojisi  TYT
  Silah Sanayi Teknikerliği  TYT
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik  TYT
  Sondaj Teknolojisi  TYT
  Tahribatsız Muayene TYT
 
 
  Tarım Makineleri TYT
 
  Tekstil ve Halı Makineleri TYT
 
  Üretimde Kalite Kontrol TYT
       

MTOK kontenjanı ile yerleşebilecekleri lisans programları aşağıda belirtildiği gibidir:

Makine Teknolojisi

Yükseköğretim Lisans Programları

Puan Türü

LİSANS Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY

 

Makine Teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur.